Albanians.gr – Η σελίδα της Αλβανικής Κοινότητας Στην Ελλάδα

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Vriten dy shqiptarë dhe polici grek në Follorinë

Dy shtetas shqiptarë dhe një polic grek u vranëgjatë një shkëmbimi zjarri mesnaten e së shtunës në kufirin  greko-shqiptar.

Sipas mediave greke, ngjarja tragjike ka ndodhur pranë fshatit Vrontero të Follorinës, kur nje grup kontrolli i policisë kufitare që patrullonte në bregun e Prespës së Vogel për peshkim të paligjshëm ka gjetur në një kasolle dy shtetas shqiptarë.
Ata u kane bërë thirrje për t’u dorezuar dy shqiptarëve. Sipas një komunikate të policise greke, nga dy shqiptarët u qellua me breshëri automatiku ku gjeti vdekjen një polic grek.
Më pas, sipas komunikatës policore greke, forcat policore të Follorinës hapën zjarr ndaj dy vëllezerve shqiptarë në kasolle, Melsi dhe Klevis Çollaku, duke i lënë të vrarë pas disa minutash sulmi me armë.
Sipas informacioneve policore të shtetit helen, të dy vëllezërit shqiptarë nuk pranuan t’i dorëzoheshin policisë në asnjë rast.
Policia tha se për dy vëllezërit kishte dyshime se ishin trafikantë të lëndëve narkotike, por nuk u dha ndonjë informacion nëse në kasolle u gjet një lende e tillë apo jo.
Dy vëllezërit shqiptarë, Melsi dhe Klevis Çollaku janë banorë të fshatit Shuec në Korcë.
Ata ishin larguar nga banesa e tyre një ditë më parë drejt Greqisë në mënyrë klandestine.

burimi www.top-channel.tv

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top