ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Vidhet ambasada shqiptare në Greqi!

 

Një vjedhje ka ndodhur gjatë natës në ambasadën shqiptare në Athinë.

 

Një vjedhje ka ndodhur gjatë natës në ambasadën shqiptare në Athinë.

 

Lajmi konfirmohet nga vetë ambasadori shqiptar në Greqi, Dashnor Dervishi, i cili tha për News 24 se “gjatë natës së kaluar, persona ende të paidentifikuar nga policia, kanë kapërcyer murin rrethues, kanë hyrë në territorin e ambasadës dhe kanë vjedhur një sasi parash, që ndodheshin në 2 bankomate brenda ndërtesës, pa prekur asgjë tjetër”.

 

Sipas ambasadorit, bëhet fjalë për paratë e mbledhura nga emigrantët shqiptarë, që kanë aplikuar për pasaporta biometrike. Dervishi nuk dha një shifër të saktë të parave që mungojnë, por sipas tij, ishte “një sasi e konsiderueshme”.

 

Ambasadori shqiptar në Athinë theksoi se “me këtë akt është cënuar territori i Republikës së Shqipërisë” dhe denoncoi faktin që “ambasada jonë në Athinë prej kohësh nuk ruhet nga forca të policisë greke”, gjë që këtë herë e ka lehtësuar veprimtarinë e vjedhësve.

 

Denoncimi për vjedhjen është kryer në policinë greke dhe priten rezultatet e hetimit.

 

 

ballkanweb.com

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top