Shqip

Skandali me pasaportat, shkarkohet konsulli shqiptar në Janinë Procedohet ambasadorja Hobdari

Pas skandalit të gati një muaji më pare, ku 100 pasaporta shqiptare u vodhën në Greqi, Ministria për Evropën dhe Punet e Jashtme nisi menjehere nje hetim administrativ per te gjetur shkaqet dhe fajtoret e kesaj ngjarje te paprecedente.

Reagimi vjen pak kohë pas skandalit që ndodhi në shtetin fqinj me 100 pasaporta të shqiptarëve atje. Pasaportat fillimisht u bllokuan nga dogana greke në Kakavijë për shkak se transporti ishte në shkelje të procedurave.

Me pas, në një prej lagjeve të Athinës, gjatë ndalesës makina diplomatike u vandalizua nga persona të paidentifikuar që morë 100 pasaporta nga pakoja me mjetet e identifikim

Ne perfundim te ketij hetimi, Ministri ne Detyre, Gent Cakaj ka firmosur lirimin nga detyra te Konsullit te Pergjithshem te Janines Pervin Gjikuria, i cili eshte gjetur pergjegjes per te gjithe proceduren e ndjekur ne transportimin e pasaportave.

Shkrese e cila, sipas ligjit, i eshte drejtuar Kryeministrit Edi Rama dhe efirmosur menjehere.

Por nderkaq, sipas disa mediave në Shqipëri,   hetimi administrativ  ka nxjerr pergjegjesi ne kete ngjarje edhe per Ambasadoren e Shqiperise ne Athine, Ardiana Hobdari, per te cilen eshte duke u zhvilluar nje proces disiplinor, por deri me tani nuk eshte marr asnje vendim perfundimtar per te dhe  ambasadorja Adriana Hobdari vijon të jetë ende në detyrë.

Burimi https://www.vizionplus.tv/ 

https://lapsi.al/

The Latest

To Top

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies, σύμφωνα με τις οδηγίες περισσότερα

Τα cookies επιτρέπουν μια σειρά από λειτουργίες οι οποίες μας βοηθούν να προσωποποιήσουμε το περιεχόμενο, να ρυθμίσουμε και να μετρήσουμε τις διαφημίσεις, και να παρέχουμε πιο ασφαλή εμπειρία στο Albanians.gr. Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies, σύμφωνα με τις οδηγίες περισσότερα

Close