Shqip

Samaras: Greqia doli nga kriza!

Sot dalim përfundimisht nga kriza dhe nga memorandumi, deklaroi kryeministri grek, Antonis Samaras duke përshendetur në një veprimtari për nder të 40 vjetorit të themelimit të ONNED, organizatës së rinisë të partisë konservatore greke “Demokracie e re”.

“Po dalim jo për t’u kthyer sërish, po për të vazhduar reformat në kushte zhvillimi dhe të mos lejojmë kurrë që vendi të rrëshqasë sërish në deficite dhe borxhe. Po dalim në mënyrë të organizuar dhe asgjë nuk do ta na ndalojë dhe nuk do ta ndryshojmë hapin  tonë, po dalim me prosperitet, kompetivitet dhe hapje ndaj botës”, theksoi kryeministri Samaras.

“Greqia nënkupton liri, drejtësi, dinjitet, krenari. Këto janë idealet tona”, theksoi ai.

Duke iu referuar incidenteve të disa ditëve më parë në Universitetin e Athinës, Samaras theksoi se “marrja peng e universiteteve nga grupe të vogla mbaroi. Në botë nuk ka asnjë universitet që nuk ruhet, kjo nuk është liri, është tirani nga ana e pakicës”.

“Gjëra të tilla janë të pakonceptueshme në botë, këto janë që na mbajnë mbrapa dhe duhet t’i ndryshojmë dhe po i ndryshojmë me mund”, shtoi ai.

“Shoqëria greke është me ne. Prindërit nuk duan që fëmijtë e tyre të studiojnë në një mjedis të pakontrolluar dhe të pambrojtur. Taksapaguesit nuk duan që paratë që japin nga djersa e tyre për arsimin publik, të shkojnë dëm”, deklaroi kryeministri grek, Antonis Samaras./​ATSH/ – See more at: http://www.shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=249699#sthash.CHmjQSxl.dpuf

 

 

 

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top