ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Rusi tjetër sulm terrorist 12 viktima

volgo

Tjetër shpërthim në Vollgograd të Rusisë. Një ditë pasi 17 persona humbën jetën në një stacion treni, 12 persona të tjerë vdiqën nga një sulm i ngjashëm pranë një tregu në distriktin e Dzerzhinskit, mëngjesin e së hënës.

Bomba ka qenë e vendosur në një autobus të mbushur me pasagjerë që po shkonin në punë. Shpërthimi ka shkatërruar autobusin dhe ka thyer dritaret e banesave përreth.

Një zëdhënës i grupit hetimor rus ka thënë se shpërthimet e dy ditëve të fundit po trajtohen si akte terroriste. Deri tani, asnjë grup nuk e ka marrë përgjegjësinë e këtyre sulmeve në Vollgograd.

Moska është e shqetësuar për faktin se grupe të ndryshme militante po rrisin gjithmonë e më shumë veprimtarinë e tyre në kuadër të Lojërave Olimpike Dimërore që do të mbahen në Sochi, në vitin 2014.

Në të gjithë Rusinë janë forcuar masat e sigurisë në stacionet e trenit dhe aeroporte.

burimi www.top-channel.tv

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top