ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Ekskluzive:Rrëzohet në Francë helikopteri që ishte porositur nga Shqipëria

Një helikopter AS532 AL Cougar është rrëzuar dje në Alpet Franceze

Një helikopter AS532 AL Cougar është rrëzuar dje në Alpet Franceze

dhe si pasojë kanë humbur  jetën 6 veta, pilot dhe inxhinjer! Ky helikopter ishte porositur nga Forcat Ajore Shqiptare , dhe po testohej përpara se ti jepej në dorëzim Shqipërisë.

 

 

Helikopteri u rrëzua gjatë një fluturimi provë në gryken e Verdon në një vend të quajtur La Maline. Vendi është shumë i pjerrët me një thellësi prej 700m .

Forcat ajore Shqiptare porositën në 2009,  5 helikopter AS532 AL Cougar me një vlerë gati 78 mil eurosh. Pritej që këtë vit të mbërrinte në Shqipëri helikopteri i parë!

https://www.albanians.gr/lajme/politika/633-helikopterete-rinj-per-forcat-ajrore-shqiptare.html

 

 

Deri tani nuk ka informacion nëse në të vrarët ka dhe pilot ose inxhinjer  shqiptarë që trajnohen në Francë për të marrë në dorëzim këto helikopterë!

 

Lajmi deri tani është konfirmuar vetëm nga agjencite e huaja të lajmeve. Ministria e Mbrojtjes Shipëtare  nuk ka dhënë asnjë deklaratë.

Urojmë të përgënjeshtohemi!

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top