Albanians.gr – Η σελίδα της Αλβανικής Κοινότητας Στην Ελλάδα

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Leter e hapur, drejtuar te gjithe mjekeve shqiptar.

LETER E HAPUR

Drejtuar: Gjithe mjekeve te shqiprise!

                                        ” Mos e humbisni burrerine o burra shqiptare”

 

U paraqita per vizite tek njeri prej kardialogeve te spitalit ushtarake ne Tirane.

Ne dhomen e punes mjekun e gjeta vetem.E pershendeta. Ai luajti nga vendi, me kthej pershendetjen dhe me dha doren. Mu duk mjaft serjoz dhe i afte ne punen e tij. Them se doli ne perfundim te shpejte dhe te sakte mper problemin qe kisha une. Vizita zgjati 3-4 minuta. Deri ketu cdo gje ne rregull, sa e keni viziten e pyeta? Sa te doni qe te mos ju rendoj, pergjiigjet mjeku. Mbi tavoline i lashe 500 leke (te reja)

Menjehere lexova tek ai pakenaqsi dhew e pyeta, ju duken pak? Ai kthej koken me nje ane dhe sikure po merrej me dicka. Faleminderit doktorr i thashe une. Ik ik me tha lehte dhe ftohte. As doren nuk ma zgjat Mendova ti jap dhe 500 lek te tjera dhe ti them: Merri dhe keto, pore te lutem me kthe pershendetjen dhe me jep doren si ne fillim. Por nuk munda, nuk munda ta fyej ate burre, ate njeri te afte te cilin deri ne ato momente po e shifja me respekte.

Fyerjen e mbajta per vete dhe ika i merzitur, ika i merzitur sic ikin qindra te tjere perdite ne spitalet tona, biles per raste shume me te randa.

Rruges fillova te filozofoja me mundesit e mija, nje pyetje po me mundonte. Si ka mundesi te ndodhe keshtu dhe kure ke te beshe me njerez te ditur dhe intelektuale? Thirra per ndihme librat qe kisha lexuar dhe ne menyre te vecante u mundova te sjell ne mendje konkluzjone nga njerez te ditur. Njeri me mbeti me fort ne mendjen time. “Natyra e njeriut eshte e keqe” keshtu shprehet nobelisti anglez Golding, kete nuk dua ta besoj vecse ne raste kure kemi te bejme me njerez te pa kultivuar. une mendoj se ligjet dhe rregullat qe e trajtojne njeriun gjate jetes duhet te ndikojne qe ai te munde te jete dhe me i mire. Me vjen shume rende qe ligjet dhe normat e shkruara dhe te pa shkruara te vendit tone po nxjerrin me veshtersi njerez te mire.

Nuke munde te quhesh i mire kure lekundesh fare kollaj nga te kqijat qe te rrethojne, p.sh. joshja e pa arsyeshme per lek. Me vjen keq te them, por ndodh si me nje derrase ta pa stazhjonuar e cila sapo preket nga dielli fillon e deformohet edhe pse dielli eshte aq i mire dhe i dobishem.

Eshte torturuese kure shef qe mjeku e ndien veten keq kure ti i thua “faleminderit” edhe pse kjo fjale eshte e mire dhe e dobishme sa rrezet e dielleit.

 Si ka mundesi qe intelektualet tane perpara se te jene mjek, jurist apo ministra jane tregtare te rendomte. Si ka mundesi qe mjeku mbetet i pakenaqur kure merr 500 lek per tre minuta, megjithse merr dhe page te plote nga shteti, pra nga taksat tona.

Zoterinje!

Ajetoni me realitetin shqiptare? a e dini ju se mijera e mijera njerez e marrin buken me liste se nuke kane mundesi te tjera. Mos harroni se dhe kjo kadegori njerezish ka nevoje per ndihmen mjeksore, mos harroni se dhe midis ketyre ka njerez te mire, biles edhe te talentuar qe ne kushte te favorshme munde te ishin mjeke te zotet sa jeni dhe ju.

Ju lutem zoterinj jetoni me njerezit dhe hallet e tyre nese doni qe dhe ju te vdisni si njerez. Mos e harroni Hipokratin per te cilin jeni betuar perpara se te filloni punen si mjek. “Po mora sote nje qingje thoshte Hipokrati neser do marr nje dash, pasneser nje ka, pastaj te gjitha do me duhet ti paguaj me ndershmerin time” Mose e harroni dhe Geten e madh dhe konkluzjonin e tij te famshem, “Te humbesh pasurine pake ke humbur……., te humbesh burrerin i ke humbur te gjitha”. Mose e harroni burrerin o burra shqipetare se nje dite, ndoshta dhe neser do largoheni nga kjo bote duke pasur nevoje per respektin e atyre qe do mbesin.

Une nuke mendoj se ju mjeket jeni me pake te mire se pjesa tjeter e inelektualve shqiptare, perkundrazi qendrimi juaj prane te semurve ne mjaft raste ke nxitur tek ju sensin njerzore.

Mjeke te nderuar!

Ju lutem thirrni me kujdes arsyes qe keni edukuar mbrenda vetes ne menyre qe te beheni edhe me te mire.Ju qe largoni nga njerezit semundjet e renda, dhe u falni atyre jete, largoni dhe nga vetja juaj ate qe nuke shkon per nje njeri te mire. Pra joshjen e tepruar per para…

Qemal Gjonpalaj

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top