ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Kandidati i Agimit të Artë : Do hapim furrat dhe do i bëjmë emigrantët sapun. VIDEO

 

Shokuese janë deklaratat e njërit prej kandidatëve të partisë ultranacionaliste greke Agimi i Artë para kamerës.  A. Plomariti është anëtarë i partisë Agimi i Artë si dhe  kandidat për zgjedhjet parlamentare të qershorit që kalojë. Video u shfaq në kanalin Channel 4 në Angli dhe u realizua nga operateri Kostantinos Georgousis.

Në video  shfaqet kandidati i Agimit të Artë Plomariti i cili po ndan fletushka për partinë në një treg frutoperimesh. Në një moment një emigrant shfaqet përpara kandidatit i cili e pyet : Çfar je ti Grek? Mu hiq nga sytë..dhe në vazhdim shprehet krejt përçmim…”Rri dhe më shikon zgjebsi”
Anëtari i Agimit të Artë shprehet se problemi kryesorë i Greqisë janë tre milionë (!) emigrantët që ndodhen në Greqi , dhe prandaj nuk hecën përpara ky vënd.
“Për sa i përket ekonomisë, sapo të shpëtojmë nga 3 milion emigrantë të cilët na hajnë bukën, na pijnë ujin, thithin oksigjenin grek (!). Të ikin ata që të ngelin lekët tek ne dhe të rriten rrogat dhe pencionet. Sna intereson fare ekzistenca e tyre , janë qënje primitive dhe jo njerëzore” shprehet kandidati neonazist. Më tej ai thot se jemi gati të hapim furrat dhe ti bëjmë emigrantët sapun..dhe jo sapun për njerërëz sepse dhe aty do sjellin sëmundje …por sapun për makina dhe trotuare
Në një moment ai duke parë një emigrant zezak dëgjohet duke bërtitur, që kush është i zi ne do e bëjmë të bardhë..
Reagimi i Partisë Agimi i Artë erdhi nëpërmjet përfaqesuesit të tij Ilias Kasidhiaris i cili deklaroj se video është e rremë dhe se anëtari i partisë, kandidat për zgjedhjet parlamentare,  bën humor me këto shprehje dhe si ka seriozisht..biles ai kërcënoj se do bëjn denoncim për kanalin televiziv. Sipas Kasidhiaris partia e tij nuk ka as një lidhje me dhunën!!!!!
Prokuroria e Athinës ka marrë në dorëzim videon skandaloze dhe ka filluar hetimet.
Operateri që e bëri këtë video ka ndejtur për një muaj afër anëtarëve të partisë Agimi i Artë. Sipas tij urrejtja që kanë anëtarët e kësaj partie është shokuese. Ata se kanë problem të shprehin hapur mendimet e tyre naziste. Ishte shokuese mënyra se si i përballojnë emigrantët- u shpreh ai
Për të parë videon klikoni këtu
albanians.gr

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top