Shqip

Informacione të dobishme për Shqiptarët në Greqi TË GJITHA INFORMACIONET TË MBLEDHURA NË NJË VËND!!!

Në këtë artikull do të mundohemi tu paraqesim çdo infromacion të dobishëm që ne kemi në dispozicion dhe mendojmë se do të lehtësojmë sado pak burokracinë që ekziston.

Artikujt që do ju paraqesim janë në dy gjuhë shqip dhe greqishtë:

Për fëmijët që janë lindur në Greqi, duhet të ndërrojnë pasaportën:

SHQIP

Për fëmijët që janë lindur në Greqi, duhet të ndërrojnë pasaportën:

LEXONI KËTU PROÇEDURËN ====>>> https://albanians.gr/te-gjitha-detajet-e-riaplikimit-per-pashaportat-biometrike-ne-greqi.html

Për të lexuar çdo artikull që ka të bëjë me pasaportat dhe ëshë i publikuar tek faqja jonë:

LEXONI KËTU ====>>> https://albanians.gr/?s=PASAPORTAT

Për të lexuar artikujt që kanë të bëjnë me lejet e qëndrimit në Greqi dhe në përgjithësi me ligjet e emigracionit në Greqi:

LEXONI KËTU ====>>>  https://albanians.gr/?s=lejet+e+q%C3%ABndrimit

Për tu informuar rreth ambasadës Shqiptare në Greqi, konsullatat, ambasadën Greke në Shqipëri etj:

LEXONI KËTU ====>>>  https://albanians.gr/?s=ambasada

GREQISHT

Αν θέλετε να διαβάστε πληροφορίες σχετικά με τον νέο κωδικά μετανάστευσης, για της αδειες διαμονής κτλπ:

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ====>>> https://albanians.gr/idiko-afieroma-sto-kodika-metanastefsis-ke-kinonikis-entaxis.html

Για να δείτε τα άρθρα που αφορούν γενικά της αδειες διαμονής:

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ====>>>  https://albanians.gr/?s=%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1+%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%83

 

 Δικαίωμα πρόσβασης στην εργασία που παρέχει ή όχι ο κάθε τύπος της άδειας διαμονής

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ====>>>https://albanians.gr/apoklistiko-dikeoma-prosvasis-stin-ergasia-pou-parechi-i-ochi-o-kathe-tipos-tis-adias-diamonis.html

Για να δείτε τα άρθρα που αφορούν γενικά τους μετανάστες στην Ελλάδα:

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ====>>>  https://albanians.gr/kategoria/metanasteutiko

Αν θέλετε να μάθετε  για την διαδικασία πολιτογραφησης ως αλλοδαπός:

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ====>>>  https://albanians.gr/diadikasia-politografisis-pos-tha-kerdisete-tin-elliniki-ithagenia-me-politografisi.html

Αν θέλετε να μάθετε  για την διαδικασία πολιτογραφησης  ως ομογενής:

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ====>>>  https://albanians.gr/diadikasia-politografisis-pos-tha-kerdisete-tin-elliniki-ithagenia-me-politografisi.html 

Αν θέλετε να διαβάστε γενικά ΟΛΑ τα άρθρα που αφορούν την ελληνική ιιθαγένεια

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ====>>>  https://albanians.gr/?s=%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Albanians.gr është 7 vite online dhe gjatë gjithë kësaj kohe mundohemi të kryejmë misionin tonë për të ndihmuar sado pak Shqiptarët në Greqi.

Nëse  PASI KENI LEXUAR të gjithë artikujt më lart mendoni se ka informacione që mungojnë, jeni të lutur të bëni sugjerimet tuaja.

 

Nëse keni dëshirë të jeni në kontakt me ne për të marrë informacione rreth ligjeve të emigracionit por dhe ftesa për eventet që ne organizojmë,na shtoni si shok në facebook tek ky profil:    

  https://www.facebook.com/riniacorner 

Së fundi nëse ju keni pyetje që NUK SQAROHEN në artikujt më lart, PASI LEXUAT ARTIKUJT MË LART ,

Albanians.gr në bashkëpunim me avokatin Petro Demiri ju jep mundësinë të nënshtroni pyetjen tuaj tek linku më poshtë:

https://albanians.gr/erotisis-ke-apantisis-schetika-me-themata-metanastefsis-nomothesias-ke-ellinikis-ithagenias.html

Lexim të mbarë të dashur bashkëatdhetarë, e dimë se problemet dhe hallet janë të shumta, ne nga ana jonë mundohemi të ndihmojmë me ato që dimë dhe me aq sa kemi mundësi, ju urojmë mbi të gjitha durim 🙂

 

[maxbutton id=”1″]

 

 

 

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top