ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Greqia kthen 35 familje shqiptare në kufi. Shkak vëndlindja në pashaportë

Autoritetet greke në pikën kufitare të Kakavijës kanë vijuar edhe sot kthimin e familjeve shqiptare, me pretendimin për parregullsi në pasaporta.

 

Pas incidentit me 10 familje pasditen e djeshme, edhe gjatë natës ka pasur pengim të kalimit për në tokën helene nga pala greke.

 

Korrespodentja e News24, Eri Baco bën të ditur se kthimi ka vijuar gjatë gjtihë natës ndërkohë, që policia e Gjirokastrës ka bërë të ditur se bëhet fjale për 15 fëmijë të kthyer, që kanë qëndruar në kushte të vështira për shkak të motit të rënduar me reshje.

 

Policia bën të ditur se për çështjen në fjalë ka patur një takim mes drejtorit të kufirit të pikës së Kakavijes Admir Abrija me homologët greke.

 

Kthimet sikundër pretendohet, kanë të bëjnë me të drejtën ndërkombëtare të toponimeve.

 

Deri më tani regjistrohen gjithsej 35 familje të kthyera.

 

 

Drejtori i Drejtorisë Rajonale të Kufirit në Gjirokastër, Admir Abrija ka reaguar pas kthimit të 35 familjeve shqiptare në kufi nga autoritetet greke.

 

Sipas tij, “Gjatë ditëve të fundit ka pasur kthim masiv të emigrantëve. Kthimet lidhen për toponimet ne pasaportat e fëmijëve të tyre”, tha ai.

 

Për këtë problem shtoi Abrija, “Kemi bërë takim me drejtorinë e policisë në Janinë dhe ju kërkuam një bashkëpunim në lidhje me këtë situatë”, shtoi ai.

 

burimi www.ballkanweb.com

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top