ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Greqi, një vajzë 4 vjeçare shpëtohet nga trafikantët

Policia greke zbuloi, gjatë një operacioni

Policia greke zbuloi, gjatë një operacioni në afërsi të Larisës, një vajzë, për të cilën dyshohet se është rrëmbyer për t’u trafikuar.

 

Sipas policisë greke, vajza 4-vjeçare, tiparet e së cilës duken qartë se janë të ndryshme nga tiparet e popullsisë rome, u gjet në një kamp romësh, gjatë një operacioni për gjetjen e lëndëve narkotike.

 

Të pyetur prej agjentëve të anti-trafikut, dy ciganet, që fillimisht u deklaruan se ishin prindërit e fëmijës, u detyruan të pranojnë se e kishin rrëmbyer vajzën e vogël në vitin 2009.

 

Autoritetet greke thonë se kanë njoftuar menjëherë Interpolin, i cili është vënë në kërkim të prindërve biologjik të fëmijës.

 

Madje, për fatin e vogëlushes, emri i së cilës është Maria, është interesuar edhe kryeministri grek Andonis Samaras, i cili ka kërkuar të merren të gjitha masat për strehimin e saj dhe njëkohësisht t’i shkohet në fund hetimeve për gjetjen sa më shpejt të prindërve biologjik të saj.

 

Përsa i përket hetimeve, mbrëmjen e së premtes policia njoftoi se ka marrë materiale ADN-je, ndërkohë që agjentë të policisë greke kanë sekuestruar gjithë kartotekën dhe arkivin e gjendjes civile të Athinës, pasi prej informacioneve rezulton se vogëlushja ishte pajisur me çertifikatë lindjeje në Bashkinë e Athinës.

 

Burime policore thanë se autoritetet dyshojnë se kanë të bëjnë me një organizatë të trafikimit të fëmijëve, të përmasave europiane.

 

burimi www.top-channel.tv

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top