ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Emigrantët kthehen nga Greqia dhe hapin biznese në Shqipëri. VIDEO

Me qindra janë familjet e emigrantëve shqiptarë të cilët për shkak të krizës ekonomike në Greqi, janë kthyer në Shqipëri. Disa dhjetra nga ato kanë filluar të krijojnë dhe biznese në vëndlidnjet e tyre. Në të shumtin e rasteve emigrantët vendosin të krijojnë biznese mbi zanatin që kanë ushtruar në Greqi, në kohën që ishin emigrantë.

Reportazhi i mëposhtëm i Zërit të Amerikës i referohet një emigranti të riatdhesuar i cili ka hapur një fermë kultivimi luleshtrydhesh në vendlindjen e tij.

Duke parë këtë video vetvetiu na lind pyetja se cilat janë mundësitë reale të Shqipërisë. Nëse bëhet një menaxhim i mirë do mundohen të integrohen sërisht emigrantët që kthehen nga Europa për shkak të krizës ekonomike. Rasti në fjalë përbën rregullin apo është një nga rastet e pakëta?

Shikoni videon

 

{youtube}mNKYwUlLILc{/youtube}

 

Albanians.gr

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top