Shqip

Britani-Francë, pakt për emigracionin

Qeveria britanike është zotuar të ofrojë 12 milionë stërlina për të ndihmuar Francën në frenimin e problemit të emigrantëve ilegalë që përpiqen të hyjnë në Britani nga qyteti-port në veri të Francës, Kalais.

Një plan i posaçëm i paralajmëruar nga sekretarja e Punëve të Brendshme, Theresa May dhe homologu i saj francez Bernard Cazeneuve parashikon që dy vendet të punojnë më ngushtë për të parandaluar fenomenin e emigracionit klandestin.

Masat e sigurisë do të rriten në portin e qytetit francez, që ka pasur një rritje të grumbullimeve të emigrantëve në muajt e fundit.

Në pikat e kontrollit të tij mund të vendosen mjete të reja teknologjike që mund të zbulojnë klandestinët e fshehur në kamionë. Masa të tjera përfshijnë ngritjen e mureve rrethuese më të larta, si dhe rritjen e mbikëqyrjes në parkingun kryesor të portit.

Ministri britanik i Emigracionit, James Brokenshire deklaroi se agjencitë britanike dhe ato franceze të zbatimit të ligjit duhet të godasin gjithashtu grupet e krimit të organizuar që organizojnë trafiqet e qënieve njerëzore.

Tensionet janë rritur shumë në muajt e fundit në Kalais, pasi numri i njerëzve që mblidhen atje është rritur ndjeshëm. Autoritetet franceze mendojnë se atje ndodhen 1.500 emigrantë ilegalë.

Numri në fjalë është rritur me 50 për qind në vitin e fundit për shkak të krizave humanitare dhe luftrave në veri dhe lindje të Afrikës, si dhe në Lindjen e Mesme.

Shumë prej tyre jetojnë në kampe apo në ambjente të hapura dhe në disa raste mes tyre ka pasur sherre në rrugët e qytetit. Mbretëria e Bashkuar do të kontribuojë me 5 milionë euro në vit për tre vitet e ardhshme, në kuadër të këtij bashkëpunimi.

Burimi www.top-channel.tv

The Latest

To Top

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies, σύμφωνα με τις οδηγίες περισσότερα

Τα cookies επιτρέπουν μια σειρά από λειτουργίες οι οποίες μας βοηθούν να προσωποποιήσουμε το περιεχόμενο, να ρυθμίσουμε και να μετρήσουμε τις διαφημίσεις, και να παρέχουμε πιο ασφαλή εμπειρία στο Albanians.gr. Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies, σύμφωνα με τις οδηγίες περισσότερα

Close