Albanians.gr – Η σελίδα της Αλβανικής Κοινότητας Στην Ελλάδα

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Bretani do refuzoi Statusin për Shqipërinë edhe në Qershorë

Bretania e Madhe Shpresat e anëtarësimit në BE të Shqipërisë u bënë copë e thërrime sot, pasi Kryeministri britanik, David Cameron tha se ai nuk do të miratojë ofertën e saj për statusin e kandidatit.   Siç citon Euobserver, duke folur pas mbylljes së takimit të BE të premten (20 dhjetor), ai konfirmoi se qeveria e tij “nuk do ta mbështeste statusin e kandidatit për Shqipërinë”, duke shtuar se “mjaft shumë hapa duhen bërë përpara se Shqipëria mund të bëhet një kandidat”. Duke nënkuptuar kështu refuzimin britanik edhe në qershor.

Mbretëria e Bashkuar ka qenë më parë një nga përkrahësit më të fortë të zgjerimit të BE-së, veçanërisht në Evropën Lindore.

Cameron u përpoq për të zbutur goditjen, duke këmbëngulur se “zgjerimi ka qenë një sukses” dhe se “procesi i pranimit në BE mund të jetë një mjet shumë i mirë të zhvillimit”.

Por një lajm i tillë do të vazhdojë të vijë si një goditje për shpresat e venvendit juglindor në Ballkan, vetëm dy muaj pasi u dha drita e gjelbër për t’u pranuar si kandidat nga Komisioni Evropian.

Duke paraqitur raporte vjetore e ekzekutivit të BE-së zgjerimit në tetor, komisioneri i zgjerimit Stefan Fule i dha të gjithë të qartë për të filluar negociatat e pranimit, tre vjet pasi komisioni ka refuzuar kërkesën e parë të Shqipërisë.

Megjithatë, Fyle tha se bisedimet do të jenë të kushtëzuara nga qeveria e Edi Ramës duke vazhduar të marrë hapa për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin. Komisioni gjithashtu dëshiron Tiranës për të çuar përpara reformat gjyqësore dhe administrative.

Burimi http://www.shqiptarja.com/home/1/cameron-s–39-e-miratoj-statusin-e-shqip-ris–n–be-as-n–qershor-192504.html#sthash.tRfgGapv.dpuf

 

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top