Shqip

Avioni i linjës Tiranë – Athinë bën ulje të detyruar në Rinas

 

Avioni i linjës Tiranë – Athinë  bën ulje të detyruar në Rinas

Një avion i linjës Tiranë – Athinë i kompanisë ajrore Agean Airlines, bëri ulje të detyruar pasditen e sotme ndërsa ishte nisur rreth orës 17:00 nga aeroporti i Rinasit

Shkak i uljes së detyruar mësohet se është bërë një alarm që piloti i avionit kishte marrë nga aparaturat elektronike që ai ka në bord. Një prej tyre njoftonte me dritë të ndezur se një prej dyerve të avionit ishte ende e hapur ndonëse kishte më shumë se 15 minuta që avioni ishte në fluturim.

Sipas burimeve avioni kishte në bord rreth 90 pasagjerë shumica e të cilëve shqiptarë. Po ashtu në avion ishte edhe administratori i koncesionarit të aeroportit të Rinasit, Rolf  Kastro Vaskuez (Rolf Castro Vaskuez)Menjëherë pas këtij konstatimi piloti ktheu kurs në drejtim të Rinasit dhe njoftoi kullën e komandimit të aeroportit. Burimet thonë se pas uljes është konstatuar se se sinjali i dhënë nga llampat në kroskotin e komandimit të avionit ishte false.

Kjo pasi pas verifikimit të teknikëve të avionit është vënë re se asnjë prej dyerve nuk ishte e hapur.Pas këtij konfirmimi autoritetet kanë urdhëruar edhe nisjen e avionit në destinacionin e tij të mëparshëm, drejt Athinës. Sipas burimeve ai është nisur rreth orës 19:12 minuta.

Burimi: Redaksia Online (F.T/shqiptarja.com)

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top