ΕΙΔΗΣΕΙΣ

30 marinsa britanikë helmohen me gaz mustard në Sazan?

Rreth 30 marinsa britanikë u sëmurën gjatë një stërvitje në ishullin e Sazanit, pranë një uzine ruse të braktisur, ku prodhoheshin armë kimike gjatë Luftës së Ftohtë, ndërsa u dyshua se ata janë ekspozuar ndaj gazit mustardë.

Trupat ushtarake patën nevojë urgjente për ndihmë mjekësore ndërsa zhvillonin manovrat në ishullin e Sazanit, pranë një zonë ku shkencëtarët sovjetikë kishin realizuar gazra vdekjeprurës gjatë Luftës së Ftohtë.

Kjo ishte stërvitja e 3-të vjetore, e realizuar nga marina britanike, në bashkëpunim me ushtrinë shqiptare. Stërvitja “Albanian Lion 2013” u realizua në jug të Shqipërisë nga 28 gushti deri në 2 shtator 2013.

Një marins tha se “Djemtë kanë qenë në agoni, lëkura në duart dhe krahët e tyre u skuq”.

“Njëri prej marinsave pati probleme me frymëmarrjen. Dhe ne jemi të sigurt se shkaku ishte gazi mustardë”.

“Mjekët i kuruan marinsat. Edhe pse gjendja e tyre u rikuperua pas incidentit, ata janë të shqetësuar sa i takon shëndetit të tyre dhe familjeve të tyre”.

Sovjetikët kanë realizuar disa kimikate vdekjeprurëse në ishullin e Sazanit, i cili nuk është i banuar nga njerëzit.

Marinsat, nga elita e Grupit Task-Forcë i Reagimit të Mbretërisë së Bashkuar, u ndjenë keq gjatë një trajnimi në ishullin e Sazanit.

Komandot pastruar rrugën e tyre përmes një labirinti, me tunele dhe ndërtesa të cilat janë pushtuar më parë nga ushtarët sovjetikë, si pjesë e ushtrimit vjetor, e cila përfshiu një personel prej 3 mijë personash.

Gjatë Luftës së Ftohtë, Shqipëria u mbështet shumë tek Bashkimi Sovjetik, dhe ishulli i Sazanit u përdorur si një bazë e madhe strategjike e Rusisë në Mesdhe.

Trupat sovjetike ndërtuan aty një fabrikë të armëve kimike dhe biologjike, para se të tërhiqeshin nga Shqipëria gjatë viteve 1960.

Në ditën e sotme, mbetet ende i paqartë dëmi mjedisor i shkaktuar nga eksperimentet e zhvilluara në ishull. Maskat sovjetike të asaj kohe kundër gazit janë ende të shpërndara në të gjithë ishullin, i cili është tre milje i gjatë dhe rreth dy milje i gjerë.

ishulli i sazanit

Por së fundmi marina britanike është shprehur se pas një investigimi ka rezultuar se shkaku më i mundshëm i helmimit të marinsave gjatë verës së kaluar, ka qenë një bimë helmuese, dhe jo gazi mustardë, siç u dyshua fillimisht.

Një bimë e egër e cila rritet në ishullin e Sazanit lëshon një lëndë toksike, e cila mund të shkaktojë dëme të rënda të lëkurës dhe verbëri nëse hyn në sy.

Një zëdhënës i marinës tha se “shëndeti dhe mirëqenia e personelit tonë janë gjithmonë prioritetet tona kryesore”.

“Ne jemi të vetëdijshëm se një numër i caktuar i personelit tonë raportoi shqetësime gjatë trajnimit në ishullin e Sazanit, por mund të konfirmoj se asnjë marins nuk shfaqi simptoma të vazhdueshme. Çdo përpjekje është ndërmarrë për të gjetur shkakun e sëmundjes, e cila ka shumë gjasa të jetë shkaktuar nga një bimë”.

Zëdhënësi i marinës shtoi se “Deri më tani nuk është planifikuar ndonjë stërvitje tjetër e marinës britanike në ishullin e Sazanit”. – See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/u-helmuan-30-marinsa-britanik–me-gaz-mustard–n–ishullin-e-sazanit—207593.html#sthash.isvJwiEE.dpuf

ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ ΑΡΘΡΑ

Νέα, ειδήσεις για την Αλβανία και τους Αλβανούς στην Ελλάδα. Μεταναστευτικά νέα, ιθαγένεια, πολιτογράφηση, κώδικας μετανάστευσης, επικαιρότητα, Ελλάδα

To Top